Lectie despre stilul de viata sanatos la Scoala Gimnaziala Valea Vinului

Zilele trecute, dr. Pallai Ildiko, de la Directia de Sanatate Publica Satu Mare, la invitatia profesoarei de biologie Simina Stef si a directoarei Florica Fernea, au participat la Scoala Gimnaziala Valea Vinului la o activitate de informare-educare in randul elevilor, parintilor si cadrelor didactice despre alimentatia corecta. Scopul actiunii a fost de a-i ajuta pe acestia sa-si formeze deprinderi corecte de alimentatie in viata de zi cu zi.

S-a abordat promovarea stilului de viata sanatos prin alimentatie, fapt ce asigura dezvoltarea armonioasa a noii generatii, contribuie la pastrarea sanatatii si prevenirea imbolnavirilor. In afara de asta, s-au atins aspecte precum: asigurarea dietei corespunzatoare din punct de vedere calitativ si cantitativ, echilibrat si variat, atingerea si mentinerea masei corporale ideale, rolul diferitelor principii alimentare, evidentiindu-se alimentele cele mai valoroase pentru sanatatea noastra a tuturor, precum si cele care au rol adjuvant in cazul unor boli, cum ar fi cele cardiovasculare sau oncologice, completând tratamentul medical.

Celor prezenti li s-a oferit o vedere de ansamblu precum si sfaturi concrete privind alimentatia sanatoasa, s-au impartit pliante, pixuri si postere cu un stil de viata sanatos.

Activitatea s-a dovedit a fi una deosebit de asteptata atat in randul elevior, a profesorilor, cat si a parintilor, care s-au implicat activ si au fost prezenti in numar mare.

Informatiile ne-au fost comunicate de profesoara Simina Stef.

Fondator website
Fondator: Simina Stef